Złotnicy dworu Romanowów

0 Oceny


Pełny tytuł: Złotnicy dworu Romanowów. Faberge, Bolin, Sazikow, Tiffany etc. (Słownik biograficzny)

Praca zbiorowa pod red. A. Szymańskiego
Opole-Berlin 2011
Wydawca: MetropolisArt
Format: 23x23 cm
Objętość: 242 strony
Papier kredowy
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-63247-00-3

90,00 zł
Brutto
Dostępność: Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie
Kod książki: MA/K 11/3/978-83-63247-00-3

"Złotnicy dworu Romanowów" to słownik biograficzny zawierający 232 artykuły-biogramy przedstawiające złotników pracujących dla dworu cesarskiego w Rosji i dla członków panującej rodziny Romanowów w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Na kartach słownika zostali przedstawieni złotnicy, pracownie złotnicze oraz wielkie firmy złotniczo-jubilerskie, takie, które pracowały dla dworu cesarskiego lub uzyskały oficjalny tytuł "złotnika dworu", "dostawcy dworu" lub "rzeczoznawcy dworu cesarskiego".
Książka jest dziełem zbiorowym kilku autorów pochodzących z Polski, Rosji i Niemiec. Praca jest efektem wspólnego projektu naukowego finansowanego przez fundację FAF.
Książka jest opracowaniem pionierskim, jedyną tego typu pracą naukową w skali świata. Od innych podobnych opracowań odróżnia się obszernością zamieszczonych w niej biogramów oraz wykazem źródeł zamieszczonych pod każdym hasłem. W biogramach znajdują się informacje historyczne, szczegółowa chronologia, opis stylu pracowni lub złotnika, charakter pracy dla dworu cesarskiego oraz charakter wytwórczości.
W słowniku zostali przedstawieni złotnicy rosyjscy oraz niewielka grupa pracowni i firm spoza Rosji. Wśród złotników rosyjskich znaleźli się wszyscy najwybitniejsi złotnicy XIX i XX wieku: Fabergé, Bolin, Owczynnikow, Chlebnikow, Sazikow, Klingert, Rückert, Nicholls & Plincke, Kuzmiczew, Siemionow, Butz, Zeftingen, Bok, Graczew i wielu innych. Niektóre z pracowni zostały przedstawione po raz pierwszy. Wśród złotników pochodzących spoza Rosji znajdują się: Tiffany, Boucheron, Cartier, Lalique i inni.
Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej znajduje się sześć artykułów wprowadzających. Na uwagę zasługuje artykuł o stylach w złotnictwie, w którym zostały omówione najważniejsze style i mody z sztuce złotniczej i jubilerstwie XIX i początku XX wieku. Równie interesujący jest artykuł przedstawiający zagadnienie funkcjonowania dzieł złotniczych jako prezentów dyplomatycznych i okolicznościowych na dworze cesarskim w Rosji.
Drugą część książki tworzą hasła słownika w układzie alfabetycznym.
W trzeciej części znajduje się obszerny katalog prezentujący dzieła złotników omówionych na kartach słownika. W książce znajduje się również obszerna bibliografia.

Wysokość 23 cm
Szerokość 23 cm
Głębokość 1,4 cm
Waga 0,8 kg
Papier: kredowy błyszczący
Oprawa: miękka
Okładka: lakierowana
Format: nietypowy
Ilość stron: 241
Numer wydania: pierwsze
Ilustracje: tak
Materiały naukowe: tak
Przypisy: tak
Wykaz literatury i źródeł: tak
Streszczenia: nie
Indeks rzeczy: nie

Scroll